Domowe warsztaty potrafią być bardzo różne – w jednych panuje ład i porządek, są ciepłe, suche, dobrze oświetlone, wszystkie narzędzia i akcesoria leżą na swoich miejscach. W drugich – artystyczny nieład, jakby pracował w nich szalony wynalazca i w pośpiechu pomieszczenie opuścił. Plączą się jakieś kable, walają narzędzia, podłogę pokrywają rozmaite substancje. Pomimo, że takie właśnie warsztaty mają swój urok i klimat, miejscem bezpiecznym do pracy nie są.
Miejsce do majsterkowania
Zazwyczaj są to pomieszczenia usytuowane w piwnicach, na tyłach garażu, a więc są to miejsca z małymi oknami lub ich brakiem. Podstawową kwestią jest ich odpowiednie oświetlenie (ochrona wzorku). Skoro przy prądzie jesteśmy, omówmy sprawę obecności drugiego medium – wody. Jeśli w pomieszczeniu są oba, warto rozważyć zabezpieczenie kontaktów, gniazdek, i innych elementów instalacji (porażenia prądem). Kolejną ważną sprawą jest ogrzewanie – w warsztacie nie powinno być zimno, nie powinno być wilgotno. Po pierwsze dlatego, że nie są to komfortowe warunki do pracy (a wiadomo, że czasem majsterkowanie potrafi pochłonąć człowieka bez reszty), a po drugie – przechowywane w warsztacie elektronarzędzia i narzędzia też swoje wymagania mają. Rozmieszczenie mebli powinno być dobrze przemyślane. Dzięki temu praca przebiega w sposób zorganizowany, uporządkowany, wiadomo gdzie co leży, gdzie sięgnąć, podczas prac nie trzeba przybierać długotrwałych nienaturalnych pozycji, które mają wpływ na zdrowie.
Narzędzia i elektronarzędzia
Wiertarki, wkrętarki, szlifierki, tarcze do cięcia metalu, młotki, piły – czego to w domowych warsztatach nie znajdziemy! W tym miejscu poruszymy bardzo istotną kwestię jaką jest stan narzędzi z prądem i bez. Wszystkie bez wyjątku powinny być odpowiednio przechowywane, by się nie wykrzywiły, by nie spadły, by nie tknęła ich korozja. Wszystkie powinny być co jakiś czas sprawdzane, wszak materiały także ulegają starzeniu. Wszystkie powinny być po użyciu wyczyszczone. Od ich kondycji i sprawności będzie zależało w bardzo dużej mierze bezpieczeństwo pracy.
Odzież robocza, odzież ochronna
O ile aranżacja pomieszczenia jest oczywista, o ile część majsterkowiczów zdaje sobie sprawę z tego, że aby mieć czym pracować, trzeba o to zadbać, o tyle sprawa odpowiedniego ubioru jest pomijana. Wiadomo, najwygodniej zejść do pracowni w dresie albo innym wygodnym stroju, ale żeby zaraz się przebierać? Tymczasem najzwyklejsza odzież robocza już stanowi ochronę przed zanieczyszczeniami (kurz, plamy), przed rozdarciem, przed otarciami i innymi drobnymi urazami. Jeśli w warsztacie odbywają się poważniejsze prace, do których należy użyć elektronarzędzi, zgrzewarek, spawarek warto pokusić się o odzież ochronną, która przed danymi zagrożeniami zabezpieczy. Warto rozważyć zakup rękawic ochronnych, okularów, ochronników słuchu, jeśli w pomieszczeniu jest głośno. A jeśli wykonywane są prace mokre, niezbędne będą buty z antypoślizgową podeszwą.
Majsterkowiczu, niezależnie od tego, czy w domowym warsztacie realizujesz swoją pasję czy pracujesz zarobkowo, pamiętaj, żebyś pracował w higienicznych i bezpiecznych warunkach. Naprawdę, nie trzeba wiele – podstawowe środki ochrony indywidualnej zamówisz szybko i wygodnie przez sklep BHP online, bez wychodzenia z domu.
Artykuł sponsorowany.