Mycie elewacji to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów pielęgnacji budynku, który nie tylko polepsza jego wygląd, ale także w istotny sposób wpływa na jego trwałość i odporność na czynniki pogodowe. Zanieczyszczenia, kurz, porosty czy glony osadzające się na ścianach zewnętrznych wpływają na to, że budynek traci estetykę, a niekiedy nawet staje się nawet zagrożeniem dla zdrowia domowników. Regularne czyszczenie elewacji jest zatem niebywale istotne i nie można o nim zapominać.
Dlaczego warto regularnie myć elewację budynku?
Elewacja każdego obiektu jest stale narażona na działanie warunków zewnętrznych. Wiatry unoszące kurz, kwaśne deszcze, promienie ultrafioletowe, smog czy rozwijające się mikroorganizmy wyraźnie osłabiają powierzchnię ścian i mogą prowadzić do powstawania pęknięć czy zagrzybień. Brak należytej pielęgnacji skutkuje nie tylko pogorszeniem wyglądu fasady, lecz także może przyczynić się do uszkodzeń materiałów budowlanych. Regularne Mycie elewacji Gdańsk pozwala na skuteczne usunięcie zabrudzeń i zapobiega ich trwałemu osadzaniu się w strukturze tynku czy farby.
Warto mieć na uwadze, że zadbana elewacja korzystnie wpływa na wartość rynkową nieruchomości. Czysty i estetyczny budynek od razu przyciąga wzrok i sprawia wrażenie zadbanego oraz profesjonalnie zarządzanego. Jest to szczególnie istotne w przypadku obiektów komercyjnych, biurowców czy domów wystawionych na sprzedaż. Regularna konserwacja elewacji jest więc polecana dla każdego, komy zależy na zadbanym budynku. Jedną z firm oferujących mycie elewacji na terenie Gdańska jest grafmaxservice.pl. Dzięki jej pomocy elewacja zawsze będzie schludna i zadbana.
Jakie metody i środki wykorzystywane są przy czyszczeniu elewacji?
Wybór odpowiedniej metody mycia elewacji jest zależny od rodzaju powierzchni oraz stopnia zabrudzenia. Do najczęściej stosowanych technik należą z pewnością czyszczenie ciśnieniowe, metoda chemiczna oraz czyszczenie ręczne przy wykorzystaniu specjalistycznych środków. Mycie ciśnieniowe, przy pomocy profesjonalnych myjek wysokociśnieniowych, jest zalecane w przypadku trwałych zabrudzeń, lecz nie jest odpowiednie dla delikatnych powierzchni, do których zaliczamy choćby tynki mineralne czy stare farby elewacyjne. W takich przypadkach stosuje się środki chemiczne rozpuszczające brud i mikroorganizmy, które później są spłukiwane wodą.
Coraz popularniejsze stają się ponadto ekologiczne preparaty do czyszczenia elewacji, które nie szkodzą roślinności ani środowisku naturalnemu. W przypadku budynków zabytkowych i szczególnie delikatnych powierzchni wykorzystuje się metody bezinwazyjne, a więc czyszczenie parą wodną czy zastosowanie pian aktywnych. Kluczowe jest ponadto dobranie właściwego preparatu do rodzaju zabrudzenia. Należy bowiem podkreślić, że zupełnie inne środki będą potrzebne do usunięcia osadów komunikacyjnych, a inne do likwidacji mchu bądź glonów.
Kiedy najlepiej przeprowadzać mycie elewacji?
Mycie elewacji najlepiej przeprowadzać wiosną bądź wczesną jesienią, kiedy to temperatury są umiarkowane, a wilgotność powietrza wyraźnie sprzyja skutecznemu działaniu środków czyszczących. Unika się wówczas niechcianego ryzyka zbyt szybkiego wysychania środków chemicznych czy nadmiernego parowania wody. Czyszczenie elewacji w pełnym słońcu lub podczas dużego wiatru może spowodować nierównomierne efekty i zacieki, które niełatwo potem usunąć. Optymalna temperatura dla większości prac to około 10–20°C, przy braku opadów i bardzo silnego nasłonecznienia. Pamiętaj o tym, że ważne jest także Mycie paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu zarówno elewacja, jak i same panele będą utrzymane w nienagannej kondycji.
Artykuł sponsorowany.