Stara cegła w aranżacji wnętrza – detal, który przyciąga wzrok

0
23

Stare cegły w nowym wydaniu? My jesteśmy na „tak”! Wnętrza inspirowane przeszłością wracają do łask, a płytki z cegły rozbiórkowej stają się jednym z najgorętszych trendów aranżacyjnych. Gdzie sprawdzą się najlepiej, co w sobie kryją i czym potrafią zaskoczyć – o tym przeczytasz poniżej!

Co decyduje o popularności starej cegły we wnętrzach?

Płytki ze starej cegły to coś więcej niż materiał wykończeniowy – to kawałek historii, który możesz zaprosić do swoich czterech ścian. Pochodzą z rozbiórek dawnych budynków, takich jak magazyny czy obiekty przemysłowe, dzięki czemu zamiast trafiać na wysypisko, zyskują drugie życie. Taki wybór ma wymiar ekologiczny – ogranicza marnotrawstwo i redukuje ślad węglowy, wspierając ideę zrównoważonego projektowania.

Cegła rozbiórkowa cięta to przede wszystkim dekor niepowtarzalny. Emanuje autentycznością, trudną do odnalezienia we współczesnych odpowiednikach. Owszem, sklepy oferują wiele ceglanych wariantów, kuszących bogatą kolorystyką czy niską ceną, ale często to za mało. Brakuje im duszy, charakteru. Są zbyt idealne, zbyt powtarzalne…

W jakich wnętrzach pojawia się cegła rozbiórkowa?

Płytki ceglane doskonale odnajdują się w przestrzeniach industrialnych i rustykalnych, niemniej coraz częściej wybierane są do aranżacji nowoczesnych, a nawet glamour. Wprowadzają nutę przeszłości, szlachetnej surowości i ponadczasowego piękna. To rozwiązanie, które intryguje i nadaje wnętrzom wyjątkowego charakteru – niezależnie od stylu.

Cegła dekoracyjna najczęściej pojawia się w salonach, kuchniach i jadalniach, choć to nie jedyne miejsca, gdzie znajduje swoje zastosowanie. Jej obecność obserwujemy także w sypialniach, łazienkach czy korytarzach. W zależności od wielkości i stylu pomieszczenia, cegła, zdobi całe ściany lub charakterystyczne punkty, takie jak kominek, słup, wnęka czy przestrzeń za lub między meblami. To materiał, który aktywnie współtworzy aranżację, pozwalając uzyskać wnętrze wyraziste, a jednocześnie ciepłe i przytulne.

Jakie korzyści funkcjonalne zapewnia wnętrzom cegła z odzysku?

Cegła w aranżacji nie tylko podnosi estetykę wnętrza, ale także jego funkcjonalność. Dzięki swojej strukturze i porowatości, materiał ten charakteryzuje się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi, pomagając w utrzymaniu odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach – w zimie zatrzymuje ciepło, a latem pomaga w chłodzeniu. Ponadto stara cegła posiada właściwości akustyczne, co sprawia, że skutecznie tłumi hałas – ma to szczególne znaczenie zarówno w mieszkaniach, jak i biurach czy lokalach usługowych. Jest także materiałem niezwykle trwałym, odpornym m.in. na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie czy wilgoć. Odpowiednio zaimpregnowana może służyć przez wiele lat, nie tracąc ani swojego uroku, ani walorów użytkowych.

Dowiedź się również:  Jaka wysokość geberitu od posadzki?

Przeczytaj także: Ściany z cegieł w salonie – porady i inspiracje

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj