W branży budowlanej, geodezyjnej oraz inżynierskiej liczy się precyzja wykonanych pomiarów. Bez tego nie da się stworzyć precyzyjnych projektów, związanych z budową dróg lub obiektów budowlanych. Jak działa georadar w praktyce? Poniższy poradnik przyda się, aby poznać najważniejsze informacje na temat tego typu urządzeń pomiarowych.
Jak działa system GPR w georadarach?
GPR, czyli Ground Penetrating Radar to narzędzie pomiarowe wykorzystujące fale elektromagnetyczne do badania struktury gruntu. W praktyce pozwala przede wszystkim na precyzyjną lokalizację obiektów, pustek w gruncie, zmian w strukturze geologicznej danego miejsca, a nawet istniejących już elementów infrastruktury podziemnej.
Zasada działania jest prosta. Sygnał elektromagnetyczny wysyłany przez georadar GPR przenika do wielu warstw gruntu. Następnie zachodzi zjawisko odbijania fal, które po powrocie do czujnika są przetwarzane na cyfrową wersję danych. Dzięki temu można dokładnie ocenić, co znajduje się pod powierzchnią gruntu i jakie jest dokładne ukształtowanie terenu.
Jakie jest zastosowanie szerokopasmowego georadaru GPR?
Opatentowana technologia GPR w georadarze szerokopasmowym znajduje zastosowanie w wielu branżach, a szczególnie w geologii, budownictwie i przemyśle inżynierskim. Taki sprzęt służy do pomiarów terenowych wszelkiego rodzaju konstrukcji inżynierskich, badania dróg, a także tworzenia map geofizycznych.
W praktyce wieloantenowy, szerokopasmowy radar GPR da się wykorzystać w branży:
- Budowlanej – w tym przypadku sprzęt pomiarowy pozwala na dokładną weryfikację stanu gruntu przed rozpoczęciem prac budowlanych. Georadar jest niezbędnym narzędziem, które pozwoli uniknąć ewentualnych problemów związanych z osiadaniem fundamentów, całych budynków lub występowaniem awarii instalacji podziemnych, np. wodociągowej.
- Inżynierii lądowej – system GPR w georadarze pozwala precyzyjnie badań strukturę drogową, a także konstrukcje mostów i tuneli podziemnych. To prosty sposób na weryfikację stanu podłoża, np. przed rozpoczęciem prac związanych z budową wiaduktów i podobnych konstrukcji.
- Geologii – w tej branży georadar służy do realizowania zaawansowanych badań archeologicznych i geologicznych, np. w celu badania warstw gruntu, a także bezinwazyjnego odkrywania zabytkowych przedmiotów i konstrukcji.
Georadar znajduje też praktyczne zastosowanie w badaniach hydrologicznych. Taki sprzęt pomiarowy pozwala na tworzenie zaawansowanych modeli geofizycznych, które ułatwiają monitorowanie zasobów wodnych i poszukiwanie nowych struktur wodonośnych pod powierzchnią gruntu.
A zatem z praktycznego punktu widzenia georadar jest w stanie wykryć zbrojenia, kable, rury i puste przestrzenie w betonie, gruncie, a także wykryć ewentualne uskoki skalne, które mogłyby wpływać na bezpieczeństwo zaplanowanych inwestycji budowlanych.
Jakie normy powinien spełniać profesjonalny georadar GPR?
Zgodnie z europejskimi normami georadary szerokopasmowe powinny być zgodne z normą EN 302066-ETSI. To norma określająca zasady kompatybilności elektromagnetycznej i zakresu pracy urządzenia, żeby nie zakłócać innych technologii działających w pobliżu.
W praktyce georadar spełniający tę normę:
- jest legalny do użytkowania na terenie całej Unii Europejskiej;
- może być bezpiecznie eksploatowany w przestrzeni publicznej;
- nie zakłóca sieci komórkowych i systemów lotniczych;
- działa na bezpiecznych pasmach częstotliwości.
Pozostałe normy, które obowiązują w przypadku konstrukcji georadaru pomiarowego to AASHTO R37-04, ACI 228.2R.98, ASTM D4748-10, ASTM D6087-08, ASTM D642-11. Certyfikowany sprzęt umożliwia precyzyjną ocenę jakości konstrukcji betonowych, struktury gruntu, a nawet daje możliwość zobrazowania geometrii w konstrukcjach zbrojeniowych.
Ciekawostka! Georadar GPR model GP8800 pozwala na przeprowadzanie pomiarów tzw. cross-polarization. To możliwe poprzez zastosowanie demontowalnego koła enkodera, którego pozycję można zmieniać w zależności od potrzeb sytuacji.
Dlaczego warto kupić certyfikowany georadar GPR?
Powodów jest kilka, ale najważniejsza jest niezawodność, funkcjonalność i dostęp do serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego. Jednorazowa inwestycja w taki sprzęt pozwala na swobodne realizowanie pomiarów z zachowaniem wysokiej precyzji danych wyjściowych
Korzystając z certyfikowanego sprzętu, możesz realizować pomiary nawet w trudnych warunkach środowiskowych bez ryzyka uszkodzenia urządzenia.
Co ciekawe, nowoczesny georadar model GP8100 wykorzystuje rzeczywistość rozszerzoną podczas pomiarów – to pierwszy sprzęt tego typu na świecie, który można wykorzystać w przemyśle i skomunikować go z urządzeniami mobilnymi za pośrednictwem sieci Wi-Fi.
Artykuł sponsorowany.