Gdy ściany wewnętrzne pokrywają coraz liczniejsze plamy i wykwity, farby odspajają się, tynki odpadają, tapety niszczeją, a w pomieszczeniach unosi się nieprzyjemny chłód i „piwniczny” odór, oznacza to trwający od dłuższego czasu i wciąż postępujący proces degradacji budynku wskutek działania wilgoci. Przyczyny zawilgocenia murów są różne, jednak zdecydowanie najczęstszą jest podciąganie kapilarne, czyli naciąganie wody z gruntu przez porowato-kapilarny materiał budowlany. Jak skutecznie, trwale i co ważne – nieinwazyjnie zwalczyć wilgoć atakującą mury od dołu? W większości budynków problem raz na zawsze rozwiązuje iniekcja krystaliczna.
Co warto wiedzieć o Iniekcji Krystalicznej®?
Iniekcja Krystaliczna® to chroniona patentami polskimi i patentem europejskim technologia osuszania murów zawilgoconych wskutek podciągania wody z gruntu, przy użyciu specjalnego środka iniekcyjnego. Jednym ze składników tej mieszaniny jest aktywator krzemianowy. Posiada on zdolność do identyfikacji kapilar w materiale budowlanym i ich uszczelniania poprzez krystalizację.
Metoda Iniekcji Krystalicznej® bazuje na wykorzystaniu tzw. „mokrej ścieżki”. Ciecz kapilarna stanowi drogę niezbędną do penetracji, a następnie do krystalizacji uszczelniającej pory i kapilary w materiale budowlanym. Nie jest wymagane wcześniejsze osuszanie ani odsalanie murów.
Wstępna blokada przeciwwilgociowa powstaje w ciągu zaledwie 7 dni. Do pełnego uszczelnienia dochodzi w ciągu 3 miesięcy. Metoda jest nieinwazyjna i może być wdrażana zarówno w nowych, jak i w starszych budynkach, w tym w obiektach zabytkowych.
Autorem Iniekcji Krystalicznej® jest dr Wojciech Nawrot. Do oryginalnej metody używane są produkty wytwarzane w Polsce: CRYSTARID®– IK oraz CRYSTARID®-IK AKTYWATOR.
Jak skutecznie walczyć z podciąganiem kapilarnym?
Podciąganie kapilarne to naturalna zdolność kapilarno-porowatych materiałów budowlanych, jak cegła, beton, piasek czy mieszanki piaskowo-żwirowe, do podciągania wody w wyniku działania sił kapilarnych. Na podsiąk kapilarny najbardziej narażone są budynki niewłaściwie zaizolowane przed wilgocią, czyli głównie postawione wiele lat temu. W nowszych obiektach mury nasiąkają wodą gruntową wskutek naturalnego zużycia lub uszkodzenia izolacji przeciwwilgociowej. Problem zawilgocenia i degradacji murów nasilają: wysoki poziom wód gruntowych, grunty o słabej przepuszczalności oraz brak wydajnego systemu drenażu wokół budynku.
Za najskuteczniejszą metodę przeciwdziałania podciąganiu kapilarnemu uważana jest iniekcja krystaliczna. Fachowcy pracujący tą metodą wywiercają w murze niewielkie otwory i wprowadzają do nich preparat iniekcyjny blokujący kapilary. Tym sposobem wytworzona zostaje izolacja pozioma, która powoduje „odcięcie” fundamentów od pozostałej części obiektu budowlanego. Pozioma bariera przeciwwilgociowa skutecznie hamuje dalsze podciąganie wody z gruntu przez wewnętrzne i obwodowe ściany nośne.
Metody walki z zawilgoconymi fundamentami
Aby zabezpieczyć dolne kondygnacje budynku przed niszczącym działaniem wody, może być również niezbędne odtworzenie izolacji pionowej – po wcześniejszym odtworzeniu poziomej izolacji przeciwwilgociowej, o której pisaliśmy w poprzednim akapicie. Gdy inwestorowi zależy na odtworzeniu pionowej izolacji bez odkopywania fundamentów, Iniekcja Krystaliczna® sprawdzi się idealnie! Nad rzędem otworów wywierconych na potrzeby bariery poziomej wykonuje się siatkę otworów sięgających zewnętrznego poziomu gruntu.
Solidna izolacja fundamentów chroni budynek przed wilgocią przez wiele dekad. Powinien ją wspierać odpowiednio wydajny system drenażu, zapewniający efektywne odprowadzanie nadmiaru wody z gleby. Instalację drenażową tworzą specjalne rury, które biegną wzdłuż fundamentów ukryte pod żwirem lub kamieniami. Drenaż jest niezbędny na obszarach o słabej przepuszczalności gruntu. Odprowadzana woda może trafiać do zbiornika, a następnie zostać wykorzystana w celach gospodarczych, np. do nawadniania roślinności, spuszczania wody w toaletach, mycia samochodów i maszyn itp.
Dobór najskuteczniejszej metody zwalczania wilgoci w budynku należy powierzyć doświadczonej firmie. Warto wiedzieć, że do posługiwania się oryginalną, opatentowaną technologią Iniekcji Krystalicznej® wymagana jest licencja. Upewnij się, że wybrany przez Ciebie wykonawca ją posiada.
Artykuł sponsorowany.