Jak efektywnie zaprojektować rozmieszczenie okien na poddaszu budynku?

0
43

Okna dachowe skuteczniej doświetlają wnętrza budynku niż standardowe okna elewacyjne. Oferują też zdecydowanie większą swobodę aranżacyjną i doskonale się prezentują. Jednak, aby okna dachowe mogły zaoferować użytkownikom poddasza pełnię swoich możliwości, ich sposób rozlokowania w połaci dachu powinien być starannie przemyślany.

Okna dachowe – jaka ilość i rozmiar okien na poddaszu będzie odpowiednia?

Kiedy zdecydujesz się zamontować okna dachowe, pamiętaj, że ich ilość, rozmiar oraz miejsce montażu będą miały decydujący wpływ na poziom oświetlenia poddasza, a zatem jego komfort i funkcjonalność. Okna dachowe wpuszczają do wnętrza nawet 50% więcej światła niż pionowe okna fasadowe o takiej samej wielkości. Muszą jednak mieć odpowiedni rozmiar. Eksperci marki Dakea podpowiadają, że 1 metr kwadratowy powierzchni przeszklenia okna dachowego doświetla od 8 do 10 metrów kwadratowych powierzchni doświetlanego pomieszczenia. Ponadto dwa mniejsze okna dachowe zawsze bardziej równomiernie i skuteczniej doświetlą pokój niż jedno duże okno. Firma Dakea produkuje nowoczesne okna dachowe do wszystkich typów wnętrz w różnych rozmiarach i wariantach, a jej znakiem rozpoznawczym są innowacyjność, funkcjonalność i bardzo dobra jakość oferowanych produktów. Specjaliści marki Dakea (https://dakea.pl/) doradzają również, by przy planowaniu miejsca montażu okien dachowych wziąć pod uwagę ich wystawę. Kiedy więc na przykład aranżujesz małe pomieszczenie, skuteczniej oświetlisz przestrzeń, montując okno dachowe w południowej części dachu. Okna dachowe umieszczone naprzeciw siebie ułatwią Ci z kolei wietrzenie poddasza, co poprawi warunki funkcjonowania w zaadaptowanych na strychu wnętrzach i przy okazji zapobiegnie pojawieniu się w domu niebezpiecznej wilgoci.

Gdzie montować okna dachowe? – zasady, o których warto pamiętać

Zgodnie z obowiązującym prawem okna dachowe montowane na kondygnacji ułożonej poniżej 25 metrów nad poziomem gruntu powinny być tak ułożone w połaci dachu, by ich dolna krawędź nie znalazła się niżej niż na wysokości 85 cm. Gdy instalujesz okna dachowe na wyższej kondygnacji, dolna krawędź okna powinna być ułożona powyżej 110 cm. Przyjmuje się ponadto, że dla pełnego komfortu użytkowników poddasza okna dachowe powinny być montowane na wysokości od 90 do 130 cm, licząc od podłogi do dolnej ramy okna. Taka wysokość jest optymalna ze względu na ułożenie klamki oraz fakt, iż okna dachowe powinny zapewniać klarowny widok osobom przebywającym na poddaszu w pozycji stojącej. Wysokość okna dachowego należy ponadto dostosować do kąta nachylenia dachu budynku – im kąt jest mniejszy, tym montowane okno dachowe powinno być wyższe, dzięki czemu dane wnętrze będzie optymalnie doświetlone. Wybierając miejsca okna dachowe, pamiętaj, że najłatwiej jest je zainstalować, gdy szerokość okna jest dostosowana do szerokości rozstawu krokwi w dachu. Zwróć też uwagę na „ciężar” okna dachowego oraz kondycję i stabilność zadaszenia. W ocenie kwestii bezpieczeństwa montażu, zwłaszcza w starszym dachu, warto ponadto skonsultować się z fachowcem.

Dowiedź się również:  Czy psy mogą jeść marchewkę?

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj