Rosnące ceny energii zmuszają do szukania oszczędnych rozwiązań. Wraz z poprawianiem się standardów technologicznych w budownictwie maleje zapotrzebowanie na energię wykorzystywaną do centralnego ogrzewania. Nie wpływa to jednak na zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową, które na przestrzeni lat pozostaje na zbliżonym poziomie. Która technologia zapewni możliwie najtańsze podgrzewanie wody w domy?
Zapoznaj się z poniższym tekstem, a dowiesz się:
- Jakie są jednostkowe koszty energii z gazu i prądu?
- Które urządzenia i technologie najlepiej wykorzystują energię z gazu i prądu?
Podgrzewanie wody prądem a gazem – aktualne ceny energii
Ile będziemy płacić w 2025 r. za podgrzewanie wody – koszty pozostaną bez zmian czy może będą wyższe? Przeanalizujmy najpierw ceny energii pochodzącej z różnych źródeł! Do 30 września 2025 r. ceny prądu dla gospodarstw domowych pozostaną na niezmienionym poziomie, która średnio w skali kraju wynosi ok. 1,03 zł brutto za 1 kWh w najpopularniejszej taryfie G11. W przypadku energii z gazu ziemnego trudno jest obecnie jednoznacznie stwierdzić, czy i ewentualnie jak duże zmiany zajdą w 2025 r.
Na dziś średnia cena 1 kWh energii z gazu w taryfie W-3 (dla gospodarstw domowych) – uwzględniająca wszystkie składowe, włącznie z opłatami stałymi – wynosi ok. 0,35 zł. Jak więc widać, energia w postaci gazu jest znacznie tańsza niż ta pochodząca z prądu. Jednak pełen obraz kosztów podgrzewania ciepłej wody użytkowej może dostarczyć dopiero analiza stosowanych do tego celu technologii.
Kocioł do podgrzewania wody gazem, prądem, pompa ciepła – przegląd technologii
Na końcowy efekt w postaci niezbędnego do zapłacenia rachunku składa się nie tylko cena nośnika energii, lecz także efektywność samego urządzenia grzewczego i współpracującej z nim instalacji. Jak to wygląda na przykładzie poszczególnych urządzeń?

Piecyk gazowy do podgrzewania wody cechuje się nieco mniejszą sprawnością niż bardziej zaawansowane urządzenie w postaci kotła kondensacyjnego – szczególnie tak efektywnego jak urządzenia marki Saunier Duval. Pomimo wysokiej sprawności sięgającej 99% kocioł elektryczny wciąż wyróżnia się wysokimi kosztami eksploatacji. Przyczyną jest w tym przypadku wysoka cena nośnika energii.
Podgrzewanie ciepłej wody użytkowej pompą ciepła
Zupełnie inaczej sytuacja prezentuje się w przypadku pompy ciepła. Pomimo takiej samej ceny wykorzystywanego nośnika energii jest ona znacznie bardziej oszczędna niż kocioł elektryczny i jej zastosowanie sprawia, że podgrzewanie wody prądem staje się bardziej przyjazne dla portfela użytkownika – także w porównaniu do gazowego kotła kondensacyjnego.
W pewnych warunkach pogodowych (przy niskich, ujemnych temperaturach zewnętrznych) podgrzewanie wody pompą ciepła będzie droższe niż grzanie kotłem, jednakże funkcja c.w.u. wykorzystywana jest przez cały rok, także w lecie. W związku z tym średnioroczna efektywność pompy ciepła znajduje się na wysokim poziomie, który pozwala stwierdzić, że spośród wymienionych wyżej technologii to właśnie pompy ciepła pozwalają na największą redukcję domowych rachunków za podgrzewanie ciepłej wody użytkowej.
Podgrzewanie wody w domu – podsumowanie
Wysokość rachunków za podgrzewanie wody użytkowej nie zależy wyłącznie od rodzaju zastosowanego urządzenia grzewczego. Ważną kwestią jest również niwelowanie wszelkich strat związanych z pracą instalacji – począwszy od odpowiedniej izolacji termicznej rurociągów, przez zastosowanie zbiornika c.w.u. o możliwie jak najniższych stratach ciepła, po prawidłową konfigurację pracy pompy cyrkulacji c.w.u.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat kosztów podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz urządzeniach mogących z powodzeniem realizować tę funkcję? Koniecznie odwiedź stronę internetową marki Saunier Duval w części poświęconej praktycznym poradom!
Artykuł sponsorowany.