Kiedy warto wybierać płyty fundamentowe?

0
4

Płyty fundamentowe cieszą się coraz większą popularnością w budownictwie. Mają wiele zalet, które sprawiają, że stają się one atrakcyjniejszym rozwiązaniem od tradycyjnych fundamentów. W artykule odpowiadamy na pytanie, czym są plyty fundamentowe i w jakich sytuacjach warto się na nie zdecydować.

1. Płyty fundamentowe do budowy domu (i nie tylko)

2. Jakie zalety mają plyty fundamentowe?

Plyty fundamentowe to  rodzaj fundamentów, które są alternatywą dla typowych rozwiązań, takich jak ławy fundamentowe. Zastosowanie płyty fundamentowej daje rozłożenie ciężaru budynku na całej powierzchni gruntu. Budowa płyty fundamentowej ogranicza ryzyko osiadania budynku i pojawiania się jakichkolwiek pęknięć w jego strukturze. Wykonanie płyty fundamentowej daje wiele korzyści. Bardzo istotne jest zbrojenie płyty fundamentowej. Koniecznie trzeba pamiętać o tym, że projektowanie płyty fundamentowej musi uwzględniać detale, takie jak rozkład przyłączy do wszelkich instalacji. Istnieje możliwość zaprojektowania tego rodzaju płyty z ogrzewaniem podłogowym. Nie można zostawić takich działań na później, gdy zostanie wykonane przykładowo betonowanie płyty fundamentowej. Na etapie budowy płyty wykonywane jest również ocieplenie płyty fundamentowej. Elementy brzegowe mają na celu izolować termicznie brzegi płyty fundamentowej, co w rezultacie chroni budynek przed ucieczką ciepła do gruntu. Jedyną wadą jest fakt, że koszt wykonania płyty fundamentowej jest wyższy niż w przypadku tradycyjnych fundamentów. 

Płyty fundamentowe do budowy domu (i nie tylko)

Konstrukcja płyty fundamentowej jest idealna do posadowienia budynku na trudnych terenach (skarpy, gleby gliniaste, torfowiska). Płyta fundamentowa grzewcza bardzo dobrze sprawdzi się na obszarach podmokłych, gdyż chroni budynek przed wilgocią. Co do powierzchni płyty, to można ją wykonać nawet do najbardziej nietypowych budynków. Płyty te są świetnym wyborem dla inwestorów, którzy w domach jednorodzinnych chcą umieścić ogrzewanie podłogowe. Przy płytach fundamentowych nie trzeba stosować dodatkowej izolacji termicznej na podłodze. Ogólnie dostępny przekrój płyty fundamentowej pomoże zrozumieć, dlaczego warto zrezygnować z tradycyjnych ław fundamentowych. Grubość płyty zależy od rodzaju budynku (inne parametry dla domu, inne dla garażu). 

Dowiedź się również:  Oczyszczanie ścieków przemysłowych – metody i korzyści

Jakie zalety mają plyty fundamentowe?

Zalety płyty fundamentowej to eliminacja mostków termicznych, rozłożenie instalacji, które nie powinny być na widoku, ochrona budynku przed negatywnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych oraz uniwersalność zastosowania. 

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj